Schody muszą być w każdym obiekcie wielokondygnacyjnym

Schody i balustrady widzimy wszędzie. Budowane i montowane są w domu, w urzędzie, w szpitalu, w szkole, w sądzie, na stadionach. Z biegiem czasu zmienia się styl ich wznoszenia, jednak funkcja nie zmienia się - mają łączyć kondygnacje budynku i ułatwiać komunikację w obiekcie, ewakuację.

Schody prowadzą na poddasze, do piwnicy, na wyższe piętro. Niektóre schody stały się kultowym miejscem, w którym gromadzą się ludzie, żeby porozmawiać, wymienić poglądy, podyskutować. Niektórzy na schodach urządzają sobie imprezy. Na schodach odbywają się także pokazy mody. Schody są więc bardzo ważnym elementem architektoniczno-kulturowym.

Wewnątrz budynków, zwłaszcza w domach, montuje się schody drewniane, które pasują do paneli, boazerii. Drewniane schody prowadzą z sali kominkowej do jadalni albo na piętro bądź do gabinetu.

Schody drewniane również mają swoje balustrady, które wykonuje się z tego samego surowca. Całość tworzy ładny element wnętrza.

Balustrady poza funkcją ozdobną chronią użytkowników schodów przed upadkiem z dużej wysokości. Jest to szczególnie ważne w domu, w którym przebywają małe dzieci albo osoby starsze, niepełnosprawne. Dzięki balustradzie mogą one pokonywać kolejne szczeble. Bez tego elementu byłyby one zdane na pomoc innych, co przecież nie zawsze jest możliwe.

Balustrady mają zwykle taki sam kolor jak schody drewniane, ale można też pokusić się o pomalowanie ich na inny kolor - dla kontrastu.